| Kisaran Harga | $799.99 |
| Camera Type | Digital SLR camera |
| Imaging | |
| Resolution | 16.2MP |
| Sensor | 23.4 x 15.6 mm APS-C Type CMOS Exmor Sensor RGB Color Filter Array Built-in fixed low-pass filter |
| Bit Depth | Not specified by manufacturer |
| File Formats | RAW (.ARW) RAW + JPEG Fine RAW + JPEG Standard JPEG Fine JPEG Standard Video: AVCHD QuickTime Motion JPEG |
| File Size | Not specified by manufacturer |
| Color Spaces | sRGB Adobe RGB |
| Creative Color Modes | Standard Vivid Portrait Landscape Sunset B&W |
| Film Modes | Not specified by manufacturer |
| Movie Modes | Not specified by manufacturer |
| Image Stabilization | CMOS -Shift ‘SteadyShot INSIDE’ system |
| Crop Factor | 1.5x |
| Optics | |
| Lens | Sony Alpha lenses |
| Lens Mount | Sony Alpha lenses |
| Focus Type | TTL phase detection AF |
| Shooting Controls | |
| Sensitivity | ISO 100 – 12800 Extended: ISO 25600 in Multi-Frame NR Mode |
| Shutter Speeds | 30 to 1/4000 sec Bulb |
| Metering | Live View: 1200-zone evaluative Viewfinder: 40-segment honeycomb pattern |
| Exposure Modes | Multi-segment Center-weighted Spot |
| White Balance | Auto Daylight Shade Cloudy Incandescent Fluorescent Flash Color temperature/filter (2500-9900 K) Manual (Custom) |
| Mirror Lock-Up | N/A |
| Burst Capability | Up to 7 fps in Speed Priority mode (AF/AE fixed at first frame) Up to 5 fps with optical viewfinder Up to 3 fps in Quick AF Live View mod3 |
| Self Timer | 2 sec, 10 sec |
| Interval Recording | Not specified by manufacturer |
| Remote Control | Yes, with the optional RMT-DSLR1 Remote Commander |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| Effective Flash Range | Not specified by manufacturer |
| External Flash Connection | Hot shoe |
| Dedicated Flash System | Not specified by manufacturer |
| Max Sync Speed | 1/160 sec |
| Memory | |
| Built-in Memory | No |
| Memory Card Type | SD/SDHC/SDXC Memory Stick Pro Duo/Pro HG Duo |
| Still Images per GB | Not specified by manufacturer |
| A/V Recording | |
| Recording Formats | AVCHD QuickTime Motion JPEG |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolution | AVCHD: 1920 x 1080, 59.94i (from 29.97fps sensor output) Motion JPEG: 1440 x 1080, 29.97p or 25p, depending on region 640 x 480, 29.94 fps |
| Video Clip Length | Not specified by manufacturer |
| Audio Recording | Not specified by manufacturer |
| Viewfinder/Show | |
| Viewfinder Type | Eye-level fixed optical glass pentamirror |
| Viewfinder Coverage | 95% |
| Show | 3.0 TFT Xtra Fine LCD, 921,600 dots |
| Multi-Channel Playback | Quick AF Live View (pentamirror tilt system) |
| Connectivity/System Requirements | |
| Connectivity | USB 2.0 Hi-Speed HDMI mini connector (Type C) DC-IN Remote terminal |
| System & Software Requirements | Not specified by manufacturer |
| Environmental | |
| Operating/Storage Temperature | Not specified by manufacturer |
| Weatherproofing | Not specified by manufacturer |
| Durability | Not specified by manufacturer |
| Power | |
| Battery Type | InfoLITHIUM NP-FM500H (7.2V) |
| Power Adapter | Not specified by manufacturer |
| Physical | |
| Dimensions | 5.5 x 4.2 x 3.9″ (137 x 104 x 84 mm) |
| Weight | 1.5 lb (599 g) |
Dengan kisaran harga $799.99 membuat Sony Alpha DSLR A580 Digital SLR Body Only menjadi teman pilihan yang mantap untuk mengabadikan momen kehidupan Anda. Segera dapatkan Sony Alpha DSLR A580 Digital SLR Body Only di toko kamera digital slr di kota jakarta, bandung, surabaya, semarang dan medan dengan kisaran harga $799.99.
Tidak ada komentar:
Posting Komentar