| Camera Type | SLR Digital Camera |
| Imaging |
| Resolution | Effective: 19.0MP, Recorded: 18.0MP |
| Sensor | 22.3mm x 14.9mm CMOS |
| Bit Depth | 14-bit |
| File Formats | JPEG, RAW, QuickTime |
| File Size | Not Specified By Manufacturer |
| Color Spaces | sRGB, Adobe RGB |
| Image Stabilization | Body: No |
| Crop Factor | 1.6x |
| Optics |
| Lens | N/A |
| Zoom | N/A |
| Lens Mount | Canon EF/EF-S mount |
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Focus Range | N/A |
| Accessory Lens/Filter Mount | N/A |
| Shooting Controls |
| Sensitivity | ISO: 100-6400 (expandable to 12800) |
| Shutter Speeds | 1/8000 – 30 sec, bulb |
| Metering | Evaluative, Partial, Spot, Center-weighted Average |
| Exposure Modes | Manual, Shutter Priority, Aperture Priority, Program, Auto, Creative Auto |
| White Balance | Auto, Day Light, Shade, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Flash, Custom |
| Mirror Lock-Up | Yes |
| Burst Capability | High-speed continuous: 8fps, Low-speed continuous: 3fps |
| Self Timer | 10 seconds or 2 seconds |
| Interval Recording 1 Possible with optional TC-80N3 Timer Remote close | No |
| Remote Control | N3-type Remotes (optional) |
| Flash |
| Built-in Flash | Yes |
| Effective Flash Range | Up to 39′ (12m) |
| External Flash Connection | Hot Shoe, PC terminal, Wireless Speedlite EX Control |
| Dedicated Flash System | Canon Speedlite EX-series |
| Max Sync Speed | 1/250 sec |
| Memory |
| Built-in Memory | No |
| Memory Card Type | CompactFlash I/II |
| Still Images per GB | Not Specified By Manufacturer |
| A/V Recording |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolution | 1920 x 1080 @ 24fps, 25fps, or 30fps, 1280 x 720 @ 50fps or 60fps, 640 x 480 @ 50fps or 60fps |
| Video Clip Length | Up to 4GB (about 12 min HD, 24 min SD) |
| Audio Recording | Audio with Video Only |
| Viewfinder/Show |
| Viewfinder Type | Eye-level Pentaprism |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Show | 3″ LCD |
| Connectivity/System Requirements |
| Connectivity | USB 2.0, A/V Out, HDMI (Type C) |
| System & Software Requirements | Windows XP, Vista Mac OS X (10.4 or later) |
| Environmental |
| Operating/Storage Temperature | Operating Temperature: 32-104°F/0-40°C |
| Weatherproofing | Not Rated |
| Durability | Not Rated |
| Power |
| Battery Type 2 AA-size batteries can be used with the optional Battery Grip BG-E7. close | LP-E6 Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Power Adapter | ACK-E6 AC Adapter Kit (optional) |
| Physical |
| Dimensions | 5.8 x 4.4 x 2.9″ (148.2 x 110.7 x 73.5mm) |
| Weight | 28.9 oz (820 g) body only |
| Lens |
| Focal Length | 28-135mm |
| Filter Size | 72mm |
| f/Stop Range | 3.5-22 / 5.6-36 |
| Minimum Focus Distance | 1.64′ (0.5m) |
| Magnification | 1:5.2 |
| Zoom/Focus Control | Two-touch (twist) |
| Angle of View | 76-18° |
| Groups/Elements | 12/16 |
| Length | 3.5″ (9.0cm) |
| Maximum Diameter | 3.1″ (7.9cm) |
| Weight | 1.1 lb (500 g) |
Dengan kisaran harga $1,899.00 membuat Canon EOS 7D SLR Digital Camera with 28 135mm f 3.5 5.6 IS USM Lens menjadi teman pilihan yang mantap untuk mengabadikan momen kehidupan Anda. Segera dapatkan Canon EOS 7D SLR Digital Camera with 28 135mm f 3.5 5.6 IS USM Lens di toko kamera digital slr di kota jakarta, bandung, surabaya, semarang dan medan dengan kisaran harga $1,899.00.
Tidak ada komentar:
Posting Komentar