| Camera Type | SLR Digital Camera |
| Imaging |
| Resolution | Effective: 19.0MP, Recorded: 18.0MP |
| Sensor | 22.3mm x 14.9mm CMOS |
| Bit Depth | 14-bit |
| File Formats | JPEG, RAW, QuickTime |
| File Size | Not Specified By Manufacturer |
| Color Spaces | sRGB, Adobe RGB |
| Image Stabilization | Body: No |
| Crop Factor | 1.6x |
| Optics |
| Lens | N/A |
| Zoom | N/A |
| Lens Mount | Canon EF/EF-S mount |
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Focus Range | N/A |
| Accessory Lens/Filter Mount | N/A |
| Shooting Controls |
| Sensitivity | ISO: 100-6400 (expandable to 12800) |
| Shutter Speeds | 1/8000 – 30 sec, bulb |
| Metering | Evaluative, Partial, Spot, Center-weighted Average |
| Exposure Modes | Manual, Shutter Priority, Aperture Priority, Program, Auto, Creative Auto |
| White Balance | Auto, Day Light, Shade, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Flash, Custom |
| Mirror Lock-Up | Yes |
| Burst Capability | High-speed continuous: 8fps, Low-speed continuous: 3fps |
| Self Timer | 10 seconds or 2 seconds |
| Interval Recording 1 Possible with optional TC-80N3 Timer Remote close | No |
| Remote Control | N3-type Remotes (optional) |
| Flash |
| Built-in Flash | Yes |
| Effective Flash Range | Up to 39′ (12m) |
| External Flash Connection | Hot Shoe, PC terminal, Wireless Speedlite EX Control |
| Dedicated Flash System | Canon Speedlite EX-series |
| Max Sync Speed | 1/250 sec |
| Memory |
| Built-in Memory | No |
| Memory Card Type | CompactFlash I/II |
| Still Images per GB | Not Specified By Manufacturer |
| A/V Recording |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolution | 1920 x 1080 @ 24fps, 25fps, or 30fps, 1280 x 720 @ 50fps or 60fps, 640 x 480 @ 50fps or 60fps |
| Video Clip Length | Up to 4GB (about 12 min HD, 24 min SD) |
| Audio Recording | Audio with Video Only |
| Viewfinder/Show |
| Viewfinder Type | Eye-level Pentaprism |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Show | 3″ LCD |
| Connectivity/System Requirements |
| Connectivity | USB 2.0
A/V Out
HDMI (Type C)
Stereo mini input |
| System & Software Requirements | Windows XP, Vista Mac OS X (10.4 or later)
Windows 7 |
| Environmental |
| Operating/Storage Temperature | Operating Temperature: 32-104°F/0-40°C |
| Weatherproofing | Not Rated |
| Durability | Not Rated |
| Power |
| Battery Type 2 AA-size batteries can be used with the optional Battery Grip BG-E7. close | LP-E6 Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Power Adapter | ACK-E6 AC Adapter Kit (optional) |
| Physical |
| Dimensions | 5.8 x 4.4 x 2.9″ (148.2 x 110.7 x 73.5mm) |
| Weight | 1.8 lb (820g) body only |
Dengan kisaran harga $1,699.00 membuat Canon EOS 7D SLR Digital Camera Body Only menjadi teman pilihan yang mantap untuk mengabadikan momen kehidupan Anda. Segera dapatkan Canon EOS 7D SLR Digital Camera Body Only di toko kamera digital slr di kota jakarta, bandung, surabaya, semarang dan medan dengan kisaran harga $1,699.00.
Tidak ada komentar:
Posting Komentar