| Camera Type | SLR Digital Camera |
| Imaging |
| Resolution | Effective: 17.0MP, Recorded: 16.1MP |
| Sensor | 27.9 x 18.6mm CMOS |
| Bit Depth | 14-bit |
| File Formats | RAW, JPEG, QuickTime, WAV |
| Color Spaces | sRGB, Adobe RGB |
| Image Stabilization | Body: No |
| Crop Factor | 1.3x |
| Optics |
| Lens | N/A |
| Zoom | N/A |
| Lens Mount | Canon EF Mount |
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Focus Range | N/A |
| Accessory Lens/Filter Mount | N/A |
| Shooting Controls |
| Sensitivity | ISO: 100-12800 (expandable to 50, 25600, 51200, and 102400) |
| Shutter Speeds | 1/8000 – 30 sec, bulb |
| Metering | Evaluative, Partial, Spot, Center Weighted Average |
| Exposure Modes | Manual, Shutter Priority, Aperture Priority, Program |
| White Balance | Auto, Day Light, Shade, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Flash, Custom, Kelvin |
| Mirror Lock-Up | Yes |
| Burst Capability | High-speed continuous: 10fps, Low-speed continuous: 3fps |
| Self Timer | 10 seconds or 2 seconds |
| Interval Recording 1 Possible with optional TC-80N3 Timer Remote close | No |
| Remote Control | Optional Canon N3-type remotes |
| Flash |
| Built-in Flash | No |
| Effective Flash Range | N/A |
| External Flash Connection | Hot Shoe, PC Terminal |
| Dedicated Flash System | Canon Speedlite EX-series |
| Max Sync Speed | 1/300 sec |
| Memory |
| Built-in Memory | None |
| Memory Card Type | CompactFlash I/II and SD/SDHC |
| Still Images per GB | 45 (RAW)175 (JPEG @ maximum resolution) |
| A/V Recording |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolution | 1920 x 1080 @ 24fps (23.976fps), 25fps, or 30fps (29.97fps), 1280 x 720 @ 50fps or 60fps (59.94fps), 640 x 480 @ 50 or 60fps (59.94fps) |
| Video Clip Length | Up to 4GB (about 12 min HD, 24 min SD) |
| Audio Recording | Audio with Video
WAV Recording up to 30 seconds with image |
| Viewfinder/Show |
| Viewfinder Type | Eye-level Pentaprism |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Show | 3.0″ LCD |
| Connectivity/System Requirements |
| Connectivity | USB 2.0, HDMI (Type C), A/V Out, Stereo Mini In, Dedicated port for optional wireless WFT-E2 II / E2A II |
| System & Software Requirements | Not Specified by Manufacturer |
| Environmental |
| Operating/Storage Temperature | Operating Temperature: 32-113°F/0-45°C |
| Weatherproofing | Not Rated |
| Durability | Not Rated |
| Power |
| Battery Type | LP-E4 Lithium-ion Battery |
| Power Adapter | ACK-E4 AC Adapter Kit (Optional) |
| Physical |
| Dimensions | 6.1 x 6.2 x 3.1″ (156 x 156.6 x 79.9mm) |
| Weight | 41.6 oz (1180g) |
Dengan kisaran harga $4,899.00 membuat Canon EOS 1D Mark IV SLR Digital Camera menjadi teman pilihan yang mantap untuk mengabadikan momen kehidupan Anda. Segera dapatkan Canon EOS 1D Mark IV SLR Digital Camera di toko kamera digital slr di kota jakarta, bandung, surabaya, semarang dan medan dengan kisaran harga $4,899.00.
Tidak ada komentar:
Posting Komentar