| Kisaran Harga | $949.00 |
| Camera Type | Digital single-lens reflex AF/AE camera |
| Imaging | |
| Resolution | 18.0 megapixels |
| Sensor | High-sensitivity, high-resolution, large single-plate CMOS sensor, 22.3mm x 14.9mm (APS-C size) |
| Bit Depth | 14-bit |
| File Formats | Still: JPEG, RAW (14-bit, Canon original), RAW+JPEG Video: MOV (Image data: H.264, Audio: Linear PCM) |
| File Size | (1) Large/Fine: Approx. 6.4MB (5184 x 3456 pixels) (2) Large/Normal: Approx. 3.2MB (5184 x 3456 pixels) (3) Medium/Fine: Approx. 3.4MB (3456 x 2304 pixels) (4) Medium/Normal: Approx. 1.7MB (3456 x 2304 pixels) (5) Small/Fine: Approx. 2.2MB (2592 x 1728 pixels) (6) Small/Normal: Approx. 1.1MB (2592 x 1728 pixels) (7) RAW: Approx. 24.5MB (5184 x 3456 pixels) Exact file sizes depend on the subject, ISO speed, Picture Style, etc. |
| Color Spaces | sRGB, Adobe RGB selectable |
| Creative Color Modes | Not specified by manufacturer |
| Image Stabilization | Optical Image Stabilizer in lens |
| Crop Factor | 1.6x |
| Optics | |
| Lens | EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS |
| Zoom | 18-55mm f/3.5-5.6 (equivalent to 29-216mm in 35mm) |
| Lens Mount | Canon EF |
| Focus Type | TTL-CT-SIR AF-dedicated CMOS sensor |
| Focus Range | 1.5′ (0.45m) to infinity |
| Accessory Lens/Filter Mount | 67mm |
| Shooting Controls | |
| Sensitivity | ISO 100~6400 (in 1-stop increments), H: 12800 |
| Shutter Speeds | 1/4000 sec. to 30 sec., bulb (Total shutter speed range. Available range varies by shooting mode) |
| Metering | 63-zone TTL full-aperture metering* Evaluative metering (linkable to any AF point) * Partial metering (approx. 9% of viewfinder at center) * Spot metering (approx. 4% of viewfinder at center) * Center-weighted average metering |
| Exposure Modes | (1) Program AE (shiftable) (2) Shutter-priority AE (3) Aperture-priority AE (4) Depth-of-field AE (A-DEP, non-shiftable) (5) Full Auto (Program AE, non-shiftable) (6) Programmed Image Control modes (6 modes) (7) Manual exposure (including bulb) (8) E-TTL II autoflash program AE |
| White Balance | Auto, Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten Light, White Fluorescent Light, Flash, Custom |
| Mirror Lock-Up | Yes (self timer mode only) |
| Burst Capability | Max. 3.7 shots/sec. (with One-Shot AF or AI Servo AF) |
| Self Timer | 10-sec. or 2-sec. delay or 10-sec. delay plus continuous shooting |
| Interval Recording | No |
| Remote Control | Possible with optional Remote Switch RS-60E3 and Remote Controller RC-1/RC-5/RC-6 |
| Flash | |
| Built-in Flash | Retractable, auto pop-up flash |
| Effective Flash Range | GN43 (13m) at ISO 100 |
| External Flash Connection | Hot shoe |
| Dedicated Flash System | Canon E-TTL II system |
| Max Sync Speed | 1/200 sec |
| Memory | |
| Built-in Memory | No |
| Memory Card Type | SD memory card, SDHC memory card, SDXC Memory Card |
| Still Images per GB | 40 to 909, depending on resolution |
| A/V Recording | |
| Video Recording | Video with MOV (image data: H.264; audio: Linear PCM (with internal mic: monaural, with external mic with 3.5mm dia. stereo mini-jack: stereo)) |
| Video Resolution | 1920 x 1080 (Full HD): 30p (29.97) / 24p (23.976) / 25p, 1280 x 720: 60p (59.94) / 50p, 640 x 480 (SD): 60p (59.94) / 50p), Movie Crop recording in 640 x 480 |
| Video Clip Length | Approx. 12 min. (1920 x 1080), 18 min. (1280 x 720), 24 min. (640 x 480) |
| Audio Recording | With video–Linear PCM (1) Internal monaural microphone (2) External stereo microphone jack–compatible with a commercially-available external microphone with 3.5mm dia. stereo mini-jack |
| Viewfinder/Show | |
| Viewfinder Type | Eye-level SLR (with pentamirror) |
| Viewfinder Coverage | Vertical/Horizontal approx. 95% |
| Show | 3″ LCD monitor |
| Connectivity/System Requirements | |
| Connectivity | USB 2.0 Hi-Speed Video OUT terminal: NTSC/PAL selectable Mini-HDMI OUT terminal |
| System & Software Requirements | OS: Windows 7/Vista/XP Mac OS X(v10.4, v10.5, v10.6) Computer Model: Above OS pre-installed models with built-in USB ports CPU: Still Image: Pentium 1.3Ghz or higher, PowerPC G4,G5 or Intel processor Movie: Core 2 DUO 2.6Ghz or higher, Core 2 DUO 2.6Ghz or higher Interface: USB NOTE: A CD-ROM is required for installing software |
| Environmental | |
| Operating/Storage Temperature | 32-104°F/0-40°C |
| Weatherproofing | Not specified by manufacturer |
| Durability | Not specified by manufacturer |
| Power | |
| Battery Type | One Battery Pack LP-E8 |
| Power Adapter | AC power can be supplied via optional AC Adapter Kit ACK-E8 With optional Battery Grip BG-E8, AA-size batteries can be used |
| Physical | |
| Dimensions | 5.1 x 3.8 x 3″ (128.8 x 97.5 x 75.3mm) |
| Weight | Approx. 18.7 oz./530g (CIPA standard, includes battery) |
Dengan kisaran harga $949.00 membuat Canon EOS Rebel T2i Digital SLR Camera w EF S 18 135mm f 3.5 5.6 IS Lens menjadi teman pilihan yang mantap untuk mengabadikan momen kehidupan Anda. Segera dapatkan Canon EOS Rebel T2i Digital SLR Camera w EF S 18 135mm f 3.5 5.6 IS Lens di toko kamera digital slr di kota jakarta, bandung, surabaya, semarang dan medan dengan kisaran harga $949.00.
Tidak ada komentar:
Posting Komentar