| Camera Type | SLR Digital Camera |
| Imaging |
| Resolution | Effective: 22.0MP, Recorded: 21.1MP |
| Sensor | 36 x 24mm CMOS |
| Bit Depth | 14-bit |
| File Formats | RAW, JPEG, QuickTime |
| File Size | Not Specified By Manufacturer |
| Color Spaces | sRGB, Adobe RGB |
| Image Stabilization | Body: No |
| Crop Factor | None |
| Optics |
| Lens | No |
| Zoom | N/A |
| Lens Mount | Canon EF mount |
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Focus Range | N/A |
| Accessory Lens/Filter Mount | N/A |
| Shooting Controls |
| Sensitivity | ISO 100-6400 (expandable to 50, 12800, and 25600) |
| Shutter Speeds | 1/8000 – 30 sec, bulb |
| Metering | Evaluative, Partial, Spot, Center-Weighted Average |
| Exposure Modes | Manual, Shutter-priority, Aperture-Priority, Program, Auto, Creative Auto |
| White Balance | Auto, Day Light, Shade, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Flash, Custom, Kelvin |
| Mirror Lock-Up | Yes |
| Burst Capability | 3.9 fps Continuous Shooting |
| Self Timer | 10 seconds or 2 seconds |
| Interval Recording 1 Possible with optional TC-80N3 Timer Remote close | No |
| Remote Control | Yes, optional N3-type remote |
| Flash |
| Built-in Flash | No |
| Effective Flash Range | N/A |
| External Flash Connection | Hotshoe, PC terminal |
| Dedicated Flash System | Canon Speedlite EX-series |
| Max Sync Speed | 1/200 sec. |
| Memory |
| Built-in Memory | No |
| Memory Card Type | CompactFlash I/II |
| Still Images per GB | RAW: 39
sRAW1: 69
sRAW2: 94
JPEG: High Res:167 – Low Res:1,024 |
| A/V Recording |
| Video Recording | Video with Audio, NTSC & PAL Output |
| Video Resolution | NTSC1920 x 1080 @ 30fps1920 x 1080 @ 24fps640 x 480 @ 30fps PAL1920 x 1080 @ 25fps1920 x 1080 @ 24fps640 x 480 @ 25fps |
| Video Clip Length | 12 min. HD / 24 min. SP for 4GB |
| Audio Recording | With video only |
| Viewfinder/Show |
| Viewfinder Type | Eye-level Pentaprism |
| Viewfinder Coverage | 98% |
| Show | 3″ LCD |
| Connectivity/System Requirements |
| Connectivity | USB 2.0 (mini-B), A/V Out, HDMI (Type C), Stereo mini input, Dedicated port for optional Wireless WFT-E4/E4A |
| System & Software Requirements | Windows 2000, XP, Vista
Macintosh OS X (10.3-10.4.x) |
| Environmental |
| Operating/Storage Temperature | Operating Temperature: 32-104°F/0-40°C
Humidity: 85% or less |
| Weatherproofing | Not Specified By Manufacturer |
| Durability | Not Specified By Manufacturer |
| Power |
| Battery Type | LP-E6 Lithium-ion Battery |
| Power Adapter | AC Adapter Kit ACK-E6 (optional) |
| Physical |
| Dimensions | 6.0 x 4.5 x 3.0″ (152.0 x 113.5 x 75.0mm) |
| Weight | 28.6oz. (810g) body only |
Dengan kisaran harga $2,499.00 membuat Canon EOS 5D Mark II Digital Camera Body Only menjadi teman pilihan yang mantap untuk mengabadikan momen kehidupan Anda. Segera dapatkan Canon EOS 5D Mark II Digital Camera Body Only di toko kamera digital slr di kota jakarta, bandung, surabaya, semarang dan medan dengan kisaran harga $2,499.00.
Tidak ada komentar:
Posting Komentar