| Kisaran Harga | $ 1,699.99 |
| Camera Type | DSLR |
| Imaging | |
| Resolution | 12.3MP |
| Sensor | CMOS |
| Bit Depth | 12-bit |
| File Formats | RAW, RAW+JPEG |
| File Size | RAW: 4032 x 3024 JPEG: 4032 x 3024 |
| Color Spaces | sRGB Adobe RGB |
| Modes | i-ENHANCE, Vivid, Natural, Portrait, Muted, Monotone, Custom (default setting: Natural), Pop Art, Soft Focus, Pale & Color, Light Tone, Grainy Film, Pin Hole, Diorama, Gentle Sepia, Cross Process, Dramatic Tone in custom mode, basic 5 modes and adjustment is available |
| Image Stabilization | Mechanical Image Stabilization |
| Crop Factor | Not specified by manufacturer |
| Optics | |
| Lens | N/A |
| Zoom | N/A |
| Lens Mount | Four thirds mount |
| Focus Type | Manual and auto |
| Focus Range | N/A |
| Accessory Lens/Filter Mount | N/A |
| Shooting Controls | |
| Sensitivity | ISO 200-6400 Customizable, default 0-1600 Manual ISO 100-6400, 1/3 or 1 EV steps |
| Shutter Speeds | P(Ps), S, A, M mode: 60-1/8000 second Bulb: up to 30 minutes (selectable longest time in the menu Default: 8 minutes, 1/3, 1/2, or 1 EV steps selectable |
| Metering | Digital ESP metering, Center weighted, Spot |
| Exposure Modes | P: Program AE (Program shift can be performed) A: Aperture priority AE S: Shutter priority AE (4) M: Manual |
| White Balance | Auto or custom Auto: Lamp, Fluorescent, Daylight, Flash, Cloudy, Shade, Underwater Custom: 4 custom settings |
| Mirror Lock-Up | Not specified by manufacturer |
| Burst Capability | Not specified by manufacturer |
| Self Timer | 12 and 2 seconds Cancel available |
| Interval Recording | Not specified by manufacturer |
| Remote Control | Not included – optional |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| Effective Flash Range | Not specified by manufacturer |
| External Flash Connection | Yes |
| Dedicated Flash System | Not specified by manufacturer |
| Max Sync Speed | 1/60-1/250s (1/3 EV steps) Minimum speed can be down to 60 seconds |
| Memory | |
| Built-in Memory | None |
| Memory Card Type | CompactFlash Type 1 SD/SDHC memory card |
| Still Images per GB | Not specified by manufacturer |
| A/V Recording | |
| Video Recording | Yes |
| Recording Formats | AVI Motion JPEG (30fps) |
| Video Resolution | HD: 1280 x 720 (16:9) SD: 640 x 480 VGA (4:3) |
| Video Clip Length | HD: 7 minutes SD: 14 minutes |
| Audio Recording | Mono Stereo external microphone available |
| Viewfinder/Display | |
| Viewfinder Type | Eye-level single-lens reflex |
| Viewfinder Coverage | Playback: 100% |
| Display | 3″ LCD |
| Live View | Yes |
| Connectivity/System Requirements | |
| Connectivity | USB 2.0 HDMI mini Type C A/V out Hot shoe/external flash connector |
| System & Software Requirements | Not specified by manufacturer |
| Environmental | |
| Operating/Storage Temperature | Operation: 32-104°F (0-40°C) Storage: -4-140°F (-20-60°C) |
| Weatherproofing | Splashproof |
| Durability | N/A |
| Power | |
| Battery Type | Lithium-ion (BLM-5 included) |
| Power Adapter | N/A |
| Physical | |
| Dimensions | 5.6 x 4.6 x 2.9″ (142.5 x 116.5 x 74.5mm) |
| Weight | 28.2 oz (800g) body only 31.5 oz (892g) CF card and battery included |
| Bellows Extension | N/A |
Dengan kisaran harga $ 1,699.99 membuat Olympus E-5 DSLR Camera (Body) menjadi teman pilihan yang mantap untuk mengabadikan momen kehidupan Anda. Segera dapatkan Olympus E-5 DSLR Camera (Body) di toko kamera digital slr di kota jakarta, bandung, surabaya, semarang dan medan dengan kisaran harga $ 1,699.99 .
Tidak ada komentar:
Posting Komentar