Canon EOS 450D (Digital Rebel XSi) adalah kamera DSLR dengan sentuhan teknologi yang lumayan canggih. Kedalaman kamera ini adalah 12.2 MP dan dilengkapi dengan fitur-fitur menarik. Engine DIGIC III sudah tertanam di kamera ini dan siap membantu anda mengolah gambar dan mengurangi noise pada gambar yang tertangkap. Untuk pengguna amatir, jangan kuatir hasil jepretan anda kabur karena kamera keren ini juga dilengkapi dengan auto fokus dari quick Af dan Live AF. Ya, ibaratnya menggunakan kamera canggih yang ,emgerti pengguna pemula gitu deh..
Adapun detail dari kamera ini adalah:
| Max. Resolution | Approx. 12.2 Megapixels (Effective) |
| Sensor Size/Type | 22.2 x 14.8mm CMOS |
| Lens Packet Type | Canon EF-S 18 – 55mm 1:3.5-5.6 IS |
| Zoom Capability | Maximum Optical Zoom (3.06x at 55mm) with 1.5x – 10x Playback Mode |
| Focal Length (35mm Eqv.) | 18 – 55mm (35mm equivalent focal length (APS-C) 29-88mm) |
| Max Aperture | F 3.5 ~ 5.6 |
| Lens Mount | Yes with Canon EF/EF-S Lens Kit |
| Auto Focus | TTL-CT-SIR with a CMOS sensor (7 AF points (f/5.6 cross type at centre)) |
| AF-Assist Lamp | Yes |
| Image Stabilizer Engine | Yes with Optical Image Stabilizer |
| Macro (Min. Distance) | 0.28 m Closest focusing distance |
| LCD Display | 3.0” TFT, approx. 230,000 dots (Coverage Approx. 100%) – With Live View Functions |
| Viewfinder | Yes with Eye-level pentamirror (Coverage Approx. 95%) |
| Exposure Control | TTL Full Aperture Metering with 35-zone SPC |
| Shutter | Electronically-controlled, focal-plane shutter (speed 30 – 1/4000 sec) |
| Built In Flash | Yes with Retractable, auto pop-up flash (E-TTL II autoflash) |
| External Flash Support | Yes with E-TTL II with EX series Speedlites, wireless multi-flash support |
| Manual Control | Yes |
| ISO Sensitivity | Basic Mode (ISO 100 – 800 Set Auto) Creative Mode ISO 100 – 1600 (in 1-stop increments), Auto |
| Movie Mode Support | No |
| Video Out | Yes with PAL / NTSC (User Selectable) |
| RAW Mode | Yes with Approx. 15.3 MB (4272 x 2848 pixels) |
| PictBridge Support | Yes |
| External Storage Type | SD Card, SDHC Card Slot Expandable |
| Battery Type | Lithium-Ion LP-E5 Rechargeable Battery (7.4 V, 1050 mAh) |
| Dimension (WHD) | (128.8 x 97.5 x 61.9) mm |
| Weight | Approx. 475 gram (Body Only w/o Battery dan SD Cards) |
| Alnect Care Warranty | 30 Hari |
| Standard Warranty | 1 Tahun |
Tidak ada komentar:
Posting Komentar