| Kisaran Harga | $649.95 |
| Camera Type | Digital single-lens reflex AF/AE camera |
| Imaging | |
| Resolution | 18.0 megapixels |
| Sensor | High-sensitivity, high-resolution, large single-plate CMOS sensor, 22.3mm x 14.9mm (APS-C size) |
| Bit Depth | 14-bit |
| File Formats | Still: JPEG, RAW (14-bit, Canon original), RAW+JPEG Video: MOV (Image data: H.264, Audio: Linear PCM) |
| File Size | (1) Large/Fine: Approx. 6.4MB (5184 x 3456 pixels) (2) Large/Normal: Approx. 3.2MB (5184 x 3456 pixels) (3) Medium/Fine: Approx. 3.4MB (3456 x 2304 pixels) (4) Medium/Normal: Approx. 1.7MB (3456 x 2304 pixels) (5) Small/Fine: Approx. 2.2MB (2592 x 1728 pixels) (6) Small/Normal: Approx. 1.1MB (2592 x 1728 pixels) (7) RAW: Approx. 24.5MB (5184 x 3456 pixels) Exact file sizes depend on the subject, ISO speed, Picture Style, etc. |
| Color Spaces | sRGB, Adobe RGB selectable |
| Creative Color Modes | Not specified by manufacturer |
| Image Stabilization | No |
| Crop Factor | 1.6x |
| Optics | |
| Lens | N/A |
| Zoom | N/A |
| Lens Mount | Canon EF (compatible with EF-S lenses) |
| Focus Type | TTL-CT-SIR AF-dedicated CMOS sensor |
| Focus Range | N/A |
| Accessory Lens/Filter Mount | 58mm, P=0.75mm/1 filter size |
| Shooting Controls | |
| Sensitivity | ISO 100~6400 (in 1-stop increments), H: 12800 |
| Shutter Speeds | 1/4000 sec. to 30 sec., bulb (Total shutter speed range. Available range varies by shooting mode) |
| Metering | 63-zone TTL full-aperture metering * Evaluative metering (linkable to any AF point) * Partial metering (approx. 9% of viewfinder at center) * Spot metering (approx. 4% of viewfinder at center) * Center-weighted average metering |
| Exposure Modes | (1) Program AE (shiftable) (2) Shutter-priority AE (3) Aperture-priority AE (4) Depth-of-field AE (A-DEP, non-shiftable) (5) Full Auto (Program AE, non-shiftable) (6) Programmed Image Control modes (6 modes) (7) Manual exposure (including bulb) (8) E-TTL II autoflash program AE |
| White Balance | Auto, Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten Light, White Fluorescent Light, Flash, Custom |
| Mirror Lock-Up | Yes (self timer mode only) |
| Burst Capability | Max. 3.7 shots/sec. (with One-Shot AF or AI Servo AF) |
| Self Timer | 10-sec. or 2-sec. delay or 10-sec. delay plus continuous shooting |
| Interval Recording | No |
| Remote Control | Possible with optional Remote Switch RS-60E3 and Remote Controller RC-1/RC-5/RC-6 |
| Flash | |
| Built-in Flash | Retractable, auto pop-up flash |
| Effective Flash Range | GN43 (13m) at ISO 100 |
| External Flash Connection | Hot shoe |
| Dedicated Flash System | Canon E-TTL II system |
| Max Sync Speed | 1/200 sec |
| Memory | |
| Built-in Memory | No |
| Memory Card Type | SD memory card, SDHC memory card, SDXC Memory Card |
| Still Images per GB | 40 to 909, depending on resolution |
| A/V Recording | |
| Video Recording | Video with MOV (image data: H.264; audio: Linear PCM (with internal mic: monaural, with external mic: stereo)) |
| Video Resolution | 1920 x 1080 (Full HD): 30p (29.97) / 24p (23.976) / 25p, 1280 x 720: 60p (59.94) / 50p, 640 x 480 (SD): 60p (59.94) / 50p), Movie Crop recording in 640 x 480 |
| Video Clip Length | Approx. 12 min. (1920 x 1080), 18 min. (1280 x 720), 24 min. (640 x 480) |
| Audio Recording | With video–Linear PCM (1) Internal monaural microphone (2) External stereo microphone jack |
| Viewfinder/Show | |
| Viewfinder Type | Eye-level SLR (with pentamirror) |
| Viewfinder Coverage | Vertical/Horizontal approx. 95% |
| Show | 3″ LCD monitor |
| Connectivity/System Requirements | |
| Connectivity | USB 2.0 Hi-Speed Video OUT terminal: NTSC/PAL selectable Mini-HDMI OUT terminal External Microphone IN Terminal: 3.5mm diameter stereo mini-jack |
| System & Software Requirements | Not specified by manufacturer |
| Environmental | |
| Operating/Storage Temperature | 32-104°F/0-40°C |
| Weatherproofing | Not specified by manufacturer |
| Durability | Not specified by manufacturer |
| Power | |
| Battery Type | One Battery Pack LP-E8 |
| Power Adapter | AC power can be supplied via optional AC Adapter Kit ACK-E8 With optional Battery Grip BG-E8, AA-size batteries can be used |
| Physical | |
| Dimensions | 5.1 x 3.8 x 3″ (128.8 x 97.5 x 75.3mm) |
| Weight | Approx. 18.7 oz./530g (CIPA standard, includes battery) |
Dengan kisaran harga $649.95 membuat Canon EOS Rebel T2i Digital SLR Camera Body Only menjadi teman pilihan yang mantap untuk mengabadikan momen kehidupan Anda. Segera dapatkan Canon EOS Rebel T2i Digital SLR Camera Body Only di toko kamera digital slr di kota jakarta, bandung, surabaya, semarang dan medan dengan kisaran harga $649.95.
Tidak ada komentar:
Posting Komentar