| Camera Type | SLR Digital Camera |
| Imaging |
| Resolution | Effective: 10.5MP, Recorded: 10.1MP |
| Sensor | 22.2 x 14.8mm CMOS |
| Bit Depth | 12-bit |
| File Formats | RAW, JPEG |
| File Size | Not Specified By Manufacturer |
| Color Spaces | sRGB, Adobe RGB |
| Image Stabilization | Body: No, Lens: Yes |
| Crop Factor | 1.6x |
| Optics |
| Lens | 18-55mm f/3.5-5.6 (35mm film equivalent: 29-88mm) |
| Zoom | Manual Two-Touch |
| Lens Mount | Canon EF/EF-S mount |
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Focus Range | 9.8″ (25cm) – infinity |
| Accessory Lens/Filter Mount | 58mm |
| Shooting Controls |
| Sensitivity | ISO: 100-1600 |
| Shutter Speeds | 1/4000 – 30 sec, bulb |
| Metering | Evaluative, Partial, Center-weighted Average |
| Exposure Modes | Manual, Shutter-priority, Aperture-priority, Program, Auto, Scene |
| White Balance | Auto, Day Light, Shade, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Flash, Custom |
| Mirror Lock-Up | Yes |
| Burst Capability | 3fps Continuous Shooting |
| Self Timer | 2 seconds or 10 seconds delay |
| Interval Recording | No |
| Remote Control | Yes: RS-60E3 Remote |
| Flash |
| Built-in Flash | Yes |
| Effective Flash Range | Up to 43′ (13m) |
| External Flash Connection | Hotshoe |
| Dedicated Flash System | Canon Speedlite EX-series |
| Max Sync Speed | 1/200 sec. |
| Memory |
| Built-in Memory | No |
| Memory Card Type | SD/SDHC |
| Still Images per GB | RAW: 104
JPEG: High Res:512 – Low Res:1,462 |
| A/V Recording |
| Video Recording | No |
| Video Resolution | N/A |
| Video Clip Length | N/A |
| Audio Recording | N/A |
| Viewfinder/Show |
| Viewfinder Type | Eye-level Pentamirror |
| Viewfinder Coverage | 95% |
| Show | 2.5″ LCD |
| Connectivity/System Requirements |
| Connectivity | USB 2.0 (mini-B), Video Out |
| System & Software Requirements | Windows 98SE, 2000, ME, XP, Vista
Mac OS 8.6-9.x, OS X (10.1 or later) |
| Environmental |
| Operating/Storage Temperature | Operating Temperature: 32-104°F/0-40°C
Humidity: 85% or less |
| Weatherproofing | Not Specified By Manufacturer |
| Durability | Not Specified By Manufacturer |
| Power |
| Battery Type | LP-E5 Rechargeable Lithium-ion battery |
| Power Adapter | CA-PS700 Compact Power Adapter (optional) |
| Physical |
| Dimensions | 3.8 x 5.0 x 2.4″ (98 x 126 x 62mm) body only |
| Weight | 1.1 lb (502g) body only |
Dengan kisaran harga $18.95 membuat Canon EOS Rebel XS SLR Digital Camera Black with 18 55mm IS Lens Kit menjadi teman pilihan yang mantap untuk mengabadikan momen kehidupan Anda. Segera dapatkan Canon EOS Rebel XS SLR Digital Camera Black with 18 55mm IS Lens Kit di toko kamera digital slr di kota jakarta, bandung, surabaya, semarang dan medan dengan kisaran harga $18.95.
Tidak ada komentar:
Posting Komentar